piątek, 27 lutego 2015

Dzisiaj na zajęcia zaprosiliśmy...

... miłośników Scratcha z klasy III. Nasze spotkanie polegało na wymianie wzajemnych doświadczeń obu grup. W wyniku losowania uczestnicy dobrali się w pary (młodszy + starszy). Następnie grupy pracowały nad zaproponowanymi tematami.Do wyboru były cztery: *Pocztówka – pierwszy dzień wiosny, *Gra na „Dzień wagarowicza”, *Wiosna w kuchni, *Animacja wiosenny bukiet. Dla mnie te zajęcia były prawdziwą przyjemnością. Miło mi było obserwować, jak sobie radzicie z organizacją pracy, podziałem zadań, jak dyskutujecie nad zawartością aplikacji i sposobami jej wykonania. Zauważyłam, że byliście dla siebie bardzo życzliwi i dbaliście o młodszych kolegów. Świetnie wymienialiście się swoimi umiejętnościami. A oto wyniki Waszych działań:







niedziela, 22 lutego 2015

Drużyna Mateusza i Klaudii...

... zwyciężyła pojedynek rozegrany przed publicznością Konkursu "Kodować każdy może" Gratulujemy!
Udział w konkursie był bardzo emocjonujący. Ale po kolei... Organizatorzy bardzo miło przyjęli nas na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Na auli przywitał nas serdecznie dziekan wydziału prof. Antoni Wiliński, wielki miłośnik i propagator nauki programowania od najmłodszych lat. Gratulował wszystkim zakwalifikowania się do finału i podkreślił wysoki poziom nadesłanych prac na eliminacje.
Po krótkim przedstawieniu celów i zasad finałowej rozgrywki organizatorzy poprosili uczestników o przejście do sal komputerowych, gdzie przy osobnych stanowiskach, każdy uczeń rozwiązywał zadania. W tym czasie obserwatorzy wysłuchali ciekawego wykładu o "Oszustwach w sieci", mgr inż. Sławomira Wernikowskiego oraz obejrzeli prezentację gry i robota wykonanych przez uczniów Collegium Informatycznego.
Po godzinnych zmaganiach w rozrywce indywidualnej, uczestnicy przystąpili do wykonywania zadań w drużynach. Tę część rywalizacji obserwowali na auli wszyscy nauczyciele, rodzice i kibice. Mateusz i Klaudia wylosowali tę samą drużynę. Mateusz od razu zasiadł do komputera i wyraźnie przejął dowodzenie swoim zespołem. Pozostali pomagali rozwiązać problem na tablicy przy okazji głośno dyskutując. Obserwatorzy cały czas widzieli postępy pracy drużyn na wielkim ekranie. Po zaprezentowaniu programów głosowaliśmy przy pomocy pilotów i ... udało się! Drużyna Klaudii i Mateusza zwyciężyła. Po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród organizatorzy zaprosili wszystkich na przyszłoroczną edycję konkursu, może już ogólnopolskiego.

piątek, 20 lutego 2015

Sebastian bardzo szybko...

... nadrabia zaległości w Scratchu. Dzisiaj mogę już zaprezentować jego nową pracę: ........................ Amelka i Wiktor zrobili już dużą część swoich nowych animacji. Muszą jeszcze dopracować niektóre skrypty. Czekamy na ostateczny efekt. Klaudia i Mateusz szlifowali następne umiejętności. Już nie mogą doczekać się jutrzejszego finału konkursu w Szczecinie. Trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia! ..................... Klaudia przygotowała grę do nauki dodawania dla młodszych koleżanek i kolegów..................... ........................ .............................Mateusz zrobił wersję trudniejszą z mnożeniem ............... .......................Mateusz przygotował też czasomierz do zastosowania na lekcjach ..............

czwartek, 19 lutego 2015

Klaudia i Mateusz cały tydzień...

... pracują nad nowymi aplikacjami, przygotowują się do sobotniego starcia w Szczecinie. Bardzo dobrze sobie radzą, chociaż zadania są coraz trudniejsze. Dzisiaj rozpracowali grę papier, nożyce, kamień: Łatwym zadaniem okazało się zrobienie interaktywnej mapy z miastami: Pod koniec zajęć Mateusz dla rozrywki zilustrował cykl rozwoju motyla. Jak Wam się podoba?

piątek, 13 lutego 2015

Pracowite zajęcia.

Cieszę się, że z takim entuzjazmem podejmujecie się rozwiązywania kolejnych zadań. Dzisiaj Amelka i Majka skupiły się na tworzeniu animacji walentynkowych. Przydają się nowe słuchawki, które niedawno zakupiła nam Pani Dyrektor. Maja miała dzisiaj małego pecha i musiała kilka razy zaczynać zadanie od początku. Podziwiam ją, że się nie poddała i będzie kontynuować zaplanowaną pracę w domu. Jak tylko kartki będą gotowe umieszczę je na blogu. Ala, Klaudia i Mateusz pracowali nad wyścigami duszków. Ich prace powstały bardzo szybko po wspólnej analizie na tablicy przedstawionego problemu, który mieli rozwiązać w Scratchu. Ala poradziła sobie tak: ....................................A to rozwiązanie Mateusza:

czwartek, 12 lutego 2015

Mateusz i Klaudia zakwalifikowali się...

... do finału wojewódzkiego konkursu „Kodować każdy może”. Gratuluję! Szykujcie się teraz na finał w Szczecinie. Finał konkursu „Kodować każdy może" zostanie rozegrany 21.02.2015 roku (sobota), o godz. 11:00 w budynku Wydziału Informatyki, ul. Żołnierska 52 w Szczecinie. Rozgrywka finałowa dla klas 5-6 trwa 60 min i polega na rozwiązaniu zadań przygotowanych przez Komisję Konkursową. Każdy uczestnik finału pracuje przy swoim stanowisku wyposażonym w odpowiednie narzędzia. Dodatkowym zadaniem będą zmagania w losowanych grupach, stworzonych z finalistów konkursu. Będzie to również dodatkowo nagrodzone. Miło mi przedstawić prace naszych finalistów. Pierwsza to animacja walentynkowa Klaudii: ............................................. A to gra o znakach drogowych Mateusza:

piątek, 6 lutego 2015

Dzisiejsze zajęcia były bardzo...

...pracowite. Klaudia i Mateusz przygotowywali animacje na konkurs do Szczecina. Uff, udało mi się wysłać 4 Wasze prace. Dołączyłam grę o znakach drogowych Ali oraz kartkę świąteczną Marka. Życzę Wam powodzenia i przejścia do finału! Dopiero po ogłoszeniu wyników konkursu mogę zamieścić te aplikacje na blogu. Dzisiaj pierwszy raz na zajęciach był Sebastian. Zauważyłam, że szybko załapał bakcyla kodowania i mam nadzieję, że na następnych zajęciach szybko nadrobi zaległości.

czwartek, 5 lutego 2015

Jutro o 13.40 zapraszam na...

... zajęcia. To nowy termin zajęć, w tym półroczu będziemy się spotykali w piątki od 13.40 do 15.15. Jutro mija termin wysłania prac na konkurs do Szczecina. Dopracujcie swoje projekty. Pamiętajcie, że prace uczniów klas piątych i szóstych oceniane będą według następujących kryteriów: ◦ oryginalność: 0 – 5 punktów, ◦ wrażenia wizualne: 0 – 5 punktów, ◦ dobór dźwięków: 0 – 3 punktów, ◦ złożoność, ze szczególnym uwzględnieniem użycia bloków z kategorii "Czujniki" i "Wyrażenia": 0 – 10 punktów, ◦ odporność na błędy: 0 – 4 punktów. Maksymalna liczba punktów wynosi 27. Zachęcam do spróbowania sił w tematach: 1. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, 2. Animacja komputerowa. Ala i Mateusz mają już ciekawe pomysły, które jutro będą jeszcze dopracowywać. Czekam na następne prace!